+420 519 433 110 reditel@skolavranovice.cz

Boj o přežití v Polárce

Boj o přežití v Polárce

Boj o přežití – mimořádný kulturní zážitek
V pondělí 10. 4. 2017 vyrazila třída 9. A vlakem a „šalinami“ za kulturou, konkrétně do brněnského divadla Polárka. Představení s názvem „Naše třída“ trvalo sice tři hodiny, ale zato důkladně zmapovalo situaci v Polsku v období meziválečném i poválečném, židovskou otázku, útlak ze strany ruských a následně německých okupantů a dovedlo osudy spolužáků jedné třídy až do současnosti a výstižně odhalilo vztahy a morální vlastnosti jednotlivých postav a nezamlčelo ani zrůdnost lidského jednání v podobě výslechů, týrání i znásilňování.

Naši žáci byli mezi prvními, kteří toto představení hned po premiéře zhlédli, pochopili historický kontext a soustředěně spoluprožívali dění na jevišti. Po návratu se v hodině českého jazyka vyjádřili k tomuto představení a poskytli hercům uvedeného divadla pro ně tak potřebnou zpětnou reflexi, za kterou poděkovali a napsali zpět do školy: vaši žáci byli nesmírně pozorné a „vděčné“ publikum, což divadlu vždy prospívá, i za to jsme moc rádi.

K této pochvale ze strany divadla bych se chtěla připojit i já, jakožto zcela nová učitelka na této škole a pochválit žáky 9. A nejen za kultivované chování v divadle, ale především za úžasnou disciplinovanost během dopravních přesunů a bezvadnou reprezentaci školy.

Mgr. Dagmar Černá, učitelka českého jazyka

NaseTrida