+420 519 433 110 reditel@skolavranovice.cz

Jak jsme krmili medvědy

Jak jsme krmili medvědy

Ve středu 10. května 2017 žáci z 3. třídy vyjeli na výchovně vzdělávací program Kdo má všech pět pohromadě? do brněnské zoologické zahrady. Od chvíle, kdy si nás paní lektorka vyzvedla u hlavní brány, jsme se nezastavili: procházeli jsme kolem klecí a výběhů vhodně vybraných zvířat a dozvídali jsme se mnoho zajímavostí o jejich dokonalých smyslech, kterými je příroda moudře vybavila. Výuku doplňovaly hry, kterými jsme si otestovali, jak máme určitý smysl rozvinutý my – lidé: ať to byl sluch, zrak nebo hmat. Bohužel jsme zjistili, že máme do zvířecí úrovně těchto smyslů opravdu hodně daleko, jen ve hmatu jsme dosáhli určitých povzbudivých výsledků.

005_Medvedi
Paní lektorka šikovně naplánovala návštěvy zvířat v době krmení, takže jsme mohli dát oříškovou svačinu papouškovi Ara, kterého nám donesla na ruce jeho ošetřovatelka. Velmi zajímavé bylo krmení surikat. Pozorovat tyto roztomilé šelmičky, jak se s chutí zakousnou do jednodenních kuřátek, byl pro některé překvapující zážitek.

surikaty

Nejvíc se nám ale líbili hnědí medvědi – nejdřív jsme pozorovali mámu s loňským mládětem. Synáček – byl to už pěkný macek – jí nedal pokoj a stále si vyžadoval její pozornost a chtěl se požďuchovat. Byla už z toho, chudinka, celá „ucasnovaná“.

002_Medvedi

Pak přišel ošetřovatel s kbelíkem nasekaných ryb. Medvědi si sedli na bobky a vzorně čekali, až jim ošetřovatel přihodí rybku, kterou dovedně chytali do tlamy ještě ve vzduchu. Ošetřovatel se stále rozhlížel a pak zavolal: „Myško, kde jsi, pojď si pro svačinku!“ A pak jsme ho uviděli – Myška byl obrovský několikametrákový samec. S rozvahou svého majestátu se přikolíbal ke své rodince, přisedl způsobně na bobek a za každou hozenou rybku předními tlapami zamával. Jak jsme byli rádi, že nás od těch roztomilých medvídků dělí bezpečný příkop.
Čas vymezený pro náš program s lektorkou utekl jako voda a nám se vůbec nechtělo domů. Byl to moc hezký den.

004_Medvedi 003_Medvedi 001_Medvedi

Text a foto: Mgr. Jana Sedláčková