+420 519 433 110 reditel@skolavranovice.cz

Pískovna Hrušovany – exkurze

Pískovna Hrušovany – exkurze

Mezinárodní den dětí letos třída 6. B a 7. A strávila velmi příjemnou prohlídkou nedaleké pískovny v Hrušovanech u Brna. Firma České štěrkopísky spol. s r. o. se zde již od roku 1994 zabývá celkovým řešením přípravy těžby, těžbou, zušlechťováním nerostů, distribucí kameniva a zahlazováním následků těžby ekologicky odpovědným přístupem, což dokazovala přítomnost desítek možná stovek břehulí říčních. Tato zákonem chráněná nejmenší vlaštovka žijící v České republice hnízdí ve svazích pískovny. Pan vedoucí nás s odborným výkladem provedl celým areálem. Zajímavé bylo především povídání o tom, jakým způsobem zde hospodaří s vodou, jak pracují jednotlivé stroje a dopravní prostředky. Děti si z blízka prohlédly stavební stroje, sledovaly samotnou těžbu, zpracování nerostů až po finální produkt. Osahaly si jednotlivé druhy kameniva a pokud chtěli, kameny, které se jim líbily, si mohly odnést sebou.

Text a foto: Renata Karpíšková

Piskovna