+420 519 433 110 reditel@skolavranovice.cz

Ve světě bajek a pověstí

Ve světě bajek a pověstí

Třídy 6. A a 6. B ZŠ a MŠ Vranovice navštívily v říjnu Městskou knihovnu v Hustopečích a zúčastnily se besedy na téma bajky. Třída 7. A měla zase na programu „Pověsti našeho regionu“. Zde jsou některé postřehy žáků uvedených tříd: „Nejvíc se mi líbila vranovická pověst, jak se čaroděj proměnil ve vlkodlaka a jedl lidi. Pak přišli na to, že se vlkodlak musí zastřelit stříbrnou kulkou. Tak vyrobili kulku ze stříbra a vlkodlaka zastřelili a on se proměnil ve starého čaroděje. Lidé z vesnice ho ale nechtěli pohřbít za jeho zlé činy na místním hřbitově a tak ho pohřbili vedle jeho chatrče.“ Ondřej K., 7. A
„Dvě paní knihovnice nám vyprávěly pověsti z našeho kraje. Mně se nejvíc líbila pověst o přibické studánce. Kristýna K., 7.A

Žáci 6. tříd se seznámili s dílem nejznámějších světových tvůrců bajek, zazněla zde jména jako Ezop, La Fontaine nebo Krylov. Knihovnice nezapomněly ani na našeho spisovatele Jiřího Žáčka. Součást programu byl také kvíz, určování správného pořadí vět ve známé bajce o lišce a sýru, ale především vlastní tvorba bajek. Zde jsou některé ukázky, které si zasloužily potlesk spolužáků:
Zajíček byl nejlepší kamarád hraboše. Jednou se pohádali a pak spolu dva týdny nemluvili. Zajíček se snažil, aby se s hrabošem usmířili, ale hraboš nechtěl. Tak si zajíček vymyslel na hraboše žert. Další den zajíček zavolal hraboše, aby šel ven. Hraboš přišel k zajíčkovi a za ním byla díra v zemi nachystaná pro hraboše. Hraboš ale omylem strčil do zajíčka a zajíček spadl do vlastní pasti.
Ponaučení: Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.
Google : Já vyhledám všechno, Facebook: Já znám všechny, YouTube: Já znám všechna videa, Messenger: Já si píšu se všemi, internet: Beze mne byste byli ani nevím kde a elektřina: Tak se uklidníme …
Ponaučení: Pýcha předchází pád.

Mgr. Dagmar Černá

01_bajky