+420 519 433 110 reditel@skolavranovice.cz

Pernštejni sehráli příběhy ze Starých pověstí českých

Pernštejni sehráli příběhy ze Starých pověstí českých

Řinčení mečů a štítů, úhybné manévry a bojové výkřiky. Na tu scénu se po celé představení těšil asi každý a skupina historického šermu Pernštejni opět nezklamala. Závěrečná šermířská vložka představovala vyvrcholení programu s názvem Staré pověsti české, se kterým do vranovické základní školy pardubické uskupení v úterý 21. listopadu dorazilo.

Žákům prvního i druhého stupně Pernštejni přiblížili pověsti o osídlení českého území Slovany. Děti tak mohly spatřit v akci třeba praotce Čecha, Kroka, bájného koně Šemíka nebo kněžnu Libuši. Před vystoupení by člověk nevěřil, co všechno se dá ztvárnit jen ve dvou lidech. I když se občas mohl divák ve spleti jmen trochu ztrácet, vše vynahrazoval vtip, s jakým Pernštejni na improvizovaném jevišti v tělocvičně vystupovali.

Vedle vlastních těl dva statní herci používali i komické figuríny, takže o zábavu bylo postaráno. Hodinový program ukončil malý test diváků, kdy žáci odpovídali na záludné otázky Pernštejnů. I když to někdy při odpovědích trochu skřípalo, tak se mladší i starší děti nenechaly zahanbit a prokázaly slušné znalosti.

Text a foto: Jan Pařík

Pernstejni v ZS a MS Vranovice