+420 519 433 110 reditel@skolavranovice.cz

Krajské finále ve štafetě

Krajské finále ve štafetě

Když se řekne ve světě Česká republika, mnoho lidí ani neví, kde tento malý stát leží. Pokud ale zmíníte jméno Jaromíra Jágra a Ester Ledecké, rozpomene se většina lidí, že o této zemi již vlastně slyšeli. Díky našim malým sportovcům z Vranovic, kteří se dokáží zapřít, sportovat, spolupracovat a trénovat i ve svém volném čase, se také mluví o naší malé obci na sportovních stadionech v Jihomoravském kraji.

To, že dokážeme na naší malé škole najít 16 dětí, které mohou konkurovat svými běžeckými výkony školám z Břeclavi, Brna, Hodonína, Vyškova, Veselí nad Moravou, Blanska, Kuřimi a Židlochovic, je až podivuhodné.

Již druhým rokem dokázali žáci 1. stupně pokořit ve štafetách soupeře v okresním kole a postoupit do krajského kola, kam se sjelo 10 škol z celého Jihomoravského kraje. Při pohledu na soupisku těchto škol si člověk pomyslí, zda má vůbec cenu se této soutěže zúčastnit, že nemůže mít hrstka dětí z naší školy šanci proti výběru sportovců z těchto gigantických škol. Toto však není zcela pravda.

01_stafetak

Na startovní čáře v Břeclavi 14.5. se hrdě postavili vedle soupeřů v běžeckých tretrách, byla na nich vidět velká nervozita a touha vyhrát. Někomu může tato situace připomenout knihu Eduarda Basse z jiného sportovního prostředí Klapzubova jedenáctka.

V boji o postup do celostátního kola se sčítaly časy 3 štafet. Všechny se běžely ve dvou rozbězích. První štafetu na 8 x 100m tvořilo 8 dětí ze třetích tříd. Tito malí běžci, kteří na atletickém okruhu o velikosti 400m nebyli téměř vidět, ji zaběhli v čase 2 min 18s , obsadili 8. příčku.

Druhou štafetu také 8 x 100m tvořili žáci 4. třídy a jedna dívka z 5. třídy. S časem 2min 6s bojovali dokonce o neuvěřitelnou 3. medailovou pozici.

Třetí štafeta byla namíchaná z mladších i starších běžců, kteří museli překonat ve sprintérském tempu 8 x 200m, což naši zvládli za 4 min a 37s.

Smíšená byla i 4. štafeta na 8x 200m, kde se nám časomíra zastavila na 4min a 56s. Tato štafeta se již do celkového pořadí nezapočítávala.
Velké díky patří i náhradníkům, kteří se zúčastnili celého tréninku i závodů, kde svoje kamarády povzbuzovali. Že by to bez nich nešlo, to se potvrdilo v krajském kole, kdy jeden chlapec onemocněl a musel být nahrazen.

Po velmi napínavých bězích se čekalo na vyřčení celkového pořadí jednotlivých družstev. To naše obsadilo v Jihomoravském kraji krásné 7. místo s časem 9min 3s. Děkujeme, že tyto děti poctivě trénovaly běh i předávky, které byly na závodech téměř dokonalé. Pro některé však byl problém se zorientovat v poli drah naznačených na tartanovém povrchu a přesouvat se podle aktuálního pořadí jednotlivých běžců. Tyto menší nedostatky, které se nedají na našem travnatém hřišti bez vyznačených drah nacvičit, nás stály drahocenné sekundy. O to více musíme vyzdvihnout celkový výkon těchto malých sportovců a za celou naši školu i obec jim poděkovat.

Žáci 3. tříd: Halfarová Barbora, Kunzová Valerie, Nohelová Julie, Galiová Lucie, Benadová Rebeka, Brychta Tomáš, Ondráček Adam, Frohlich Michal, Kaláb Matěj, Mikloš Patrik, Svora František
Žáci 4. třídy: Norková Viktorie, Rosová Natálie, Novotná Kateřina, Košíčková Alžběta, Mach Lukáš, Gruna Max, Benda Tomáš, Stejskal Ondřej
Žákyně 5. třídy: Ruberová Nikola, Sedláčková Barbora

Další informace na www.stafetovypohar.cz

Petra Stejskalová 

02_stafetak