+420 519 433 110 reditel@skolavranovice.cz

Jak zachránit gorily? Třeba sběrem starých mobilů

Jak zachránit gorily? Třeba sběrem starých mobilů

Již druhým rokem jsme do školy nosili staré, nepotřebné mobily. A proč?  Za každý odevzdaný mobil do brněnské ZOO je věnována částka 10 korun na ochranu kamerunské biosférické rezervace Dja, kde gorily žijí. Projekt na podporu strážců pralesa v kamerunské rezervaci Dja byl zahájen v roce 2010 Zoologickou zahradou Praha a společností REMA Systém a.s. Recyklací tantalu obsaženého v mobilních telefonech se totiž sníží požadavky na těžbu koltanu. Projekt se z hlediska svého rozsahu stal světovým unikátem. Biosférická rezervace Dja se nachází na ploše 526 000 hektarů a v roce 1984 byla zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví

Letos se nám povedlo vysbírat 130 mobilů, a tak můžeme přispět částkou 1300 Kč na záchranu goril. Do soutěže se zapojilo deset tříd z třinácti. Nejčastěji zastoupenou značkou byla NOKIA (67 ks), dále SAMSUNG (15 ks) a SIEMENS (13ks).

gorily_mobily

Tímto děkuji všem žákům a rodičům, kteří přispěli do našeho sběru, a zároveň i všem, kteří pravidelně odevzdávají své vysloužilé mobily k recyklaci, nebo je sami odevzdávají do ZOO.

Nejvíc mobilů přinesli:
V. Blažek z 1. A třídy – 32 mobilů
J. Boček z 8. A třídy – 15 mobilů
Sourozenci Uchytilovi – 10 mobilů
J. Rosa z 2. A třídy – 6 mobilů
J. Srnec z 2. A třídy – 6 mobilů
N. Štěpánková z 6. B třídy – 6 mobilů

gorila2

Andrea Lastomirská