+420 519 433 110 reditel@skolavranovice.cz

Náš den ve VIDĚ

Náš den ve VIDĚ

Do Vidy jezdíme rádi. Kdo ještě o tomto místě neslyšel, tak Vida je zábavný vědecký park u brněnského výstaviště. Na ploše téměř 5 000 m2 na nás čeká na 170 interaktivních exponátů, díky kterým můžeme objevovat, jak funguje svět kolem nás. Můžeme ustát zemětřesení, rozpoutat tornádo, pohrát si s oceánem v láhvi, pozorovat život v mraveništi nebo v  hlukové místnosti zkusit překřičet tryskáč. Prostě samé zajímavé věci.

VIDA 1

Z nabídky pro školy jsme si vybrali program Můj mikrosvět. Ani ten nás nezklamal. Mohli jsme pracovat s úžasnými mikroskopy a naše lektorky nám připravily poznávací hru z hotových preparátů. Pod jejich vedením jsme si vytvořili i své vlastní mikroskopické preparáty: vybavily nás pinzetami, skalpely, pipetami a na našich pracovních stolech se vystřídaly cibule, rajče, brambor i plísňový sýr. My jsme je řezali, loupali, seškrabávali i stírali tak, abychom se všem těmto objektům podívali „na buňky“. Objevovali jsme tak podivuhodný mikrosvět těchto obyčejných věcí. Lektorky nám také předvedly, jak si vytvořit digitální mikroskop z chytrého telefonu.

VIDA 8

V divadle vědy jsme shlédli show věnovanou 200. výročí vynálezu bicyklu a na takové improvizované Tour de France jsme si ukazovali, že jízda na kole není tak jednoduchá, jak všem připadá. Dozvěděli jsme se, co je obtížnější – jet do zatáčky, nebo rovně, jaké fyzikální zákony nám pomáhají udržet na kole rovnováhu. Pelotonu závodníků na trati například brání v jízdě protivítr, zatáčky překonávají jako levitující smyčka a v zádech mají gyroskopický jev. Tleskali jsme ze všech sil, předvádějícím i fyzice.

Byl to zajímavý den a my jsme zase o něco chytřejší. A to jsme byli „za školou!“

Žáci 5. A
Mgr. Jana Sedláčková