+420 519 433 110 reditel@skolavranovice.cz

Atletická naděje do budoucna

Atletická naděje do budoucna

Ve čtvrtek 21. března 2019 se naše škola zúčastnila 1. jarní velkoněmčické laťky, tedy závodů ve skoku vysokém na základní škole ve Velkých Němčicích. Vybráno bylo 5 žáků z 5. A. Jednalo se o Šimona Kužela, Lukáše Macha, Viktorii Norkovou, Kateřinu Novotnou a Natálii Rosovou.
Nejprve pěkně od začátku. Když se k nám dostala tahle nabídka, nebylo jednoduché někoho ze školy vybrat, jelikož nemáme zatím možnost tuhle atletickou disciplínu v hodinách tělesné výchovy trénovat. Vybíral jsem tedy podle toho, jestli se někdo atletice aktivně věnuje. A právě ve třídě 5. A. tomu tak u tří děvčat bylo. Den před závody jsme vyjeli za pomoci paní učitelky Ireny Machové a vychovatelky Šárky Novotné, trénovat do Hustopečí. Jelikož zde trénuji atlety, nebyl to problém. I když většina skákala poprvé v životě, podařilo se nám naučit základní techniku ve skoku vysokém – flop, naměřit rozběhy a už jsme se těšili na samotné závody.

01_latka
V 8:30 hod. ráno jsme dorazili na místo konání závodů, následovala krátká rozcvička, naměření rozběhů a už se šlo rozeskakovat. Samotná soutěž začínala v 9:00. Nutné je podotknout, že závod byl pro kategorii 6. – 7. tříd, takže pro naše děvčata byla konkurence opravdu veliká. Startovní pole tvořilo celkem 12 závodnic, převážně z domácích řad, ale byly tu i školy z Nikolčic, Židlochovic a z Dolních Věstonic. Základní výška na stojanech měla hodnotu 90cm. Každá postupná výška se zvyšovala vždy o 5cm. První do soutěže vstupovala z naší školy Natálie Rosová. Měla jedno zaváhání na laťce ve výšce 100cm, ale druhým pokusem byla úspěšná a zastavila se až při pokusech na 115cm. Ani jeden z 3 pokusů nebyl úspěšný a připsala si tedy výkon 110cm, který znamenal 8. místo v konečném pořadí. Další naše závodnice Viktorie Norková obsadila 5. místo za výkon 115cm. Do této výšky byla bezchybná, nemusela opravovat a všechno úspěšně překonala na první pokus. Laťka ve výšce 120cm se ovšem nepodařila zdolat ani na jeden ze tří pokusů. Překvapením závodu byla naše Katka Novotná. Podařilo se jí totiž přeskočit laťku ve výšce 130cm a brala stříbrnou medaili za druhé místo. O tom, že nebyla první, rozhodl pokus na 115cm, kde musela opravovat a skočila až na druhý pokus, zatímco vítězka, která skočila také 130cm, zdolala 115cm na první pokus. Tenhle výsledek bych považoval za úctyhodný. Katka se nezalekla starších soupeřek a vedla si více než dobře. Je narozena roku 2008. V atletice se tedy řadí ještě mezi přípravku a svým výkonem 130cm, zaznamenala letošní nejlepší výkon v celé České republice!

02_latka

03_latka
V kategorii mladších žáků 6. a 7. tříd bylo celkem 9 závodníků. Základní výška měla hodnotu 100cm. Náš Šimon Kužel obsadil za výkon 115cm poslední 9. místo, ale nemusí se vůbec stydět, jako žák páté třídy si vedl ve starší kategorii velmi dobře. Druhý v soutěži za ZŠ Vranovice Lukáš Mach obsadil 7. příčku výkonem 120cm. Při pokusech na 125cm chyběl opravdu kousek k úspěšnému zdolání této laťky. První místo získal domácí Filip Raus výkonem 140cm.

04_latka

05_latka
Závody považuji za velmi úspěšné. Podařilo se nám kvalifikovat se na „Břeclavskou laťku“, která se uskuteční v Břeclavi 5. 4. 2019. Chtěl bych poděkovat panu řediteli, že nám zařídil odvoz a zajistil i samotnou účast na těchto školních závodech a všem zúčastněným za výbornou reprezentaci školy a jejich výkony.

dav

Lukáš Galbavý