+420 519 433 110 reditel@skolavranovice.cz

SIDDHÁRTA aneb CESTA ZA NIRVÁNOU

SIDDHÁRTA aneb CESTA ZA NIRVÁNOU

Ve středu 20. března jsme se vydali s paní učitelkou Černou do brněnského divadla Polárka na představení s názvem Siddhárta.

Tento příběh vyprávěl o mladém muži, který hledal způsob, jak dosáhnout Nirvány (osvobození, klid a mír). Proto chtěl odejít od svého otce, ale ten mu to nechtěl dovolit. Po několika dnech, co Siddhárta stál v místnosti pořád ve stejné poloze, se nad ním otec slitoval a dovolil mu odejít. Několik let byl i v šrámanské skupině, kde se naučil postit, čekat a myslet. Toto učení mu však také nestačilo. Vrátil se i s přítelem domů a v rodném městě se setkal s Budhou, který dosáhl Nirvány. Všichni učednící se přidali k Budhovi, ale Siddhárta se vydal vlastní cestou. Chodil po cizím městě, poznával nové lidi, ale pořád nechápal, proč jsou lidé na sebe zlí a pořád se o něco hádají.

Jednou přespával v jedné chatrči u řeky. Potkal tam muže, který prý nalezl klid v řece. Siddhárta se mu vysmál a odešel. Přišel do jednoho velkého města, kde potkal krásnou, chytrou a nevypočitatelnou Kamalu. Zamiloval se do ní a udělal pro ni vše, co žádala, tedy dával jí dárky a měl šaty, boty a peníze. Aby se mohl s Kamalou stýkat, začal pracovat u nejbohatšího kupce ve městě. Z hodného a milého člověka se stal zlou, krutou, prolhanou a sobeckou stvůrou. Po několika letech života beze smyslu přišel o všechno. Prohrál v kostkách dům, všechny peníze a přicházel i o rozum. Pochopil, že takový život pro něj není vhodný, opustil krásnou Kamalu a začal pomáhat převozníkovi převážet lidi přes řeku. Převozník mu poradil, aby naslouchal řece.

Mezitím se Kamale narodil Siddhártův syn a oba se ho vydali hledat. Až téměř u cíle kousl Kamalu černý had, vykřikla bolestí a z blízké chýše to uslyšel Siddhárta a přiběhl. Kamala mu ještě stihla prozradit, že mají spolu syna a pak zemřela. Siddhárta se snažil sblížit se svým synem, ale ten truchlil po své matce a jeho odmítal, nakonec odešel pryč. Siddhártu to velmi bolelo, ale musel se s tím smířit. Jednoho dne pohlédl do řeky, uslyšel hlasy, uviděl tváře a konečně pochopil smysl svého života a dosáhl Nirvány.

Divadelní představení se nám líbilo, museli jsme se hodně soustředit, abychom hru pochopili a rušili nás při tom mladší žáci brněnských škol. V dalším školním roce si do Polárky opět rádi zajedeme.

žáci třídy 8.A