+420 519 433 110 reditel@skolavranovice.cz

Naše třída aneb představovali jsme si to úplně jinak

Naše třída aneb představovali jsme si to úplně jinak

Dne 3. října navštívila naše 9. A s paní učitelkou Černou divadelní představení „Naše třída“ v brněnském divadle Polárka.
Celý děj začíná v jedné polské vesnici v tamní škole přibližně ve 40. letech 20. století. Třída asi deseti dětí, ať už Poláků nebo Židů spolu povětšinou dobře vycházela. Do okamžiku, než je rozdělily různé náboženské názory. Najednou se mezi ně postavila zeď, kterou už nikdo z nich nedokázal nikdy rozbít. Třída, dříve jako rodina, se rozpadá. Mizí přátelství i lásky, vzniká zášť a nenávist. Ve snaze mít dobrý a spokojený život, se začínají dít hrozné věci. Slepá touha splnit své „poslání“, které není ani v nejmenším správné, žene kupředu tyrany. Pravidlo „oko za oko a zub za zub“, skrývání se, násilí, zastrašování, vraždy a lži se stávají tak častými jako nikdy dřív. Výsledkem je mj. brutální upálení 1600 Židů ve stodole.

Krutost děje a přesvědčivost s jakou herci tento děj podali, nás nechala v němém úžasu nad tím, jak strašné věci se v Polsku před druhou světovou válkou, ale i po ní odehrávaly.
Po zhlédnutí představení mnoho z nás přemýšlelo, zdali děj správně pochopilo. Celou hru jsme následně rozebrali na třídním workshopu a objasnili vše, co bylo potřeba. Ti, kteří čekali příběh z klasického školního prostředí současné doby, byli skutečně překvapeni.

Osobně si myslím, že se na toto divadelní představení ještě někdy podívám ve starším věku a budu ho pak vidět i z jiného úhlu.

Aneta Zugarová, 9.A