+420 519 433 110 reditel@skolavranovice.cz

Vánoční laťka Tišnov 2019

Vánoční laťka Tišnov 2019

Vůbec poprvé se letos naše škola zúčastnila závodů ve skoku vysokém v Tišnově. Tahle rychlostně silová disciplína se řadí do skupiny vertikálních skoků. Od svých začátků měla několik podob. Nejdříve se ve 20. – 40. letech 20. století používal takzvaný Sweeney, skokan po vykopnutí švihové nohy přetáčí tělo střemhlav přes laťku a padne za ní. V 50 letech 20. století přišel styl zvaný Horine – neboli boční valivý. 60. – 70. léta patřila stylu straddle, kdy závodník překonává laťku převalením těla přes břicho těsně nad laťkou a jeho slabší švihová noha se dostává přes laťku jako první. Tím posledním stylem, který se používá až dodnes je flop. V roce 1968 ho poprvé předvedl na OH v Mexiku Američan Forsbury. Jedná se o techniku, kdy se soutěžící odrazí ze své silnější nohy, ve vzduchu převrátí svoje tělo tak, aby laťku překonal v letu na zádech. Světový rekord z roku 1993 drží stále Kubánec Javier Sotomayor, který skočil 245cm!

004 Tišnov
Mrazivé ráno, kdy teploměr naměřil až -7 a brzké vstávání na vlak, čekalo devět žáků naší školy, kteří byli na tuto soutěž vybráni. Není divu, že po cestě do Tišnova jich většina ještě dospávala spánkový deficit.
Kromě naší školy se představila ZŠ Tišnov Smíškova, ZŠ Jungmannova Kuřim, Gymnázium Tišnov, ZŠ Tišnov, nám. 28. Října a Gymnázium Šlapanice. Vypsány byly celkem čtyři kategorie a v každé z nich mohli závodit pouze 2 závodnici z jedné školy. Družstvo jedné školy se tedy skládalo z 8 žáků.

005 tišnov
V 9:00 startovala první kategorie a to soutěž mladších žákyň. Ve startovním poli se představilo celkem 19 závodnic. Naši školu reprezentovala Lucie Michálková a Venuše Spilková (obě z 6.B). Základní výška měla hodnotu 100cm. S ní si obě závodnice bez problémů poradili. Na další postupné výšce 105cm si první nezdařený pokus připsala Michálková, ale druhým pokusem výšku zdolala. 110cm zvládli obě na první pokus. Ale to bylo vše, 115cm se nepodařilo překonat ani jedním ze 3 pokusů a obě děvčata v závodě skončila. Spilková obsadila výkonem 110cm 13. místo a Michálková stejným výkonem, ale horším zápisem (potřebovala více pokusů) 14. místo.
Další kategorií byla soutěž mladšího žactva. Ve startovním poli jsme měli Tomáše Skoupého a Michala Šicha (oba 7.A). I zde bylo celkem 19 závodníků. Základní výška stejná jako u dívek – 100cm. Kluci byli do 115cm bezchybní, na této výšce si připsali první úspěšnou opravu a pokračovali dále. Na 120cm musel Michal znovu jednou opravovat, Tomáš skočil prvním pokusem úspěšně. 125cm bylo pro oba osudnou výškou. Michal měl svůj poslední třetí pokus velmi nadějný, ale laťka na stojanech nevydržela. Oba si zapsali shodný výkon 120cm. Skoupý skončil na 12. místě a Šich o stupínek hůře, tedy na 13. místě. Oba byli s výkony spokojeni, jelikož během hodin tělesné výchovy se jim podařilo skočit nejvíce 115cm.

003 Tišnov
V 11:00 začala závodit starší děvčata. Zde jsme měli zastoupení v podobě Dominiky Celnarové (8.B) a Venduly Hrudové (9.A). Počáteční výška měla hodnotu 110cm a oběma se podařila zdolat prvním pokusem. Až při 125cm na stojanech musely holky opravovat. Bohužel nestačil ani jeden ze tří pokusů a se soutěží se rychle rozloučily shodným výkonem 120cm.

tišnov 007
Poslední kategorií na programu dne bylo starší žactvo. Základ měl hodnotu 115cm. Naši borci v sestavení Jaroslav Fröhlich, Richard Pezlar a Jan Fortelný však vstoupili do soutěže až při 130cm. Umí skákat vyšší výšky a tak se ze začátku šetřili. Jejich první pokusy byly bez problémů. Fröhlich a Pezlar skákali do 145cm všechno napoprvé.

Tišnov 006
Fortelný skončil v soutěži na výšce 140cm, do výsledkové listiny zapsal výsledek 135cm. Richard Pezlar zdolal 150cm svým druhým pokusem, Fröhlichovi nestačil na tuhle laťku ani jeden pokus ze tří možných a rozloučil se výkonem 145cm. Byl velmi zklamaný, protože jeho osobní maximum má hodnotu 155cm. Jarda má talent, který nemohl zůstat bez povšimnutí a od září trénuje v mojí atletické skupině v Hustopečích. Konkrétně skok vysoký pak trénuje v Brně pod vedením zkušeného trenéra Stanislava Joukala, který v minulosti trénoval velká jména české atletiky jako je například Zuzana Hlavoňová či Svatoslav Ton. Jardovo zklamání jsem tedy chápal a věřím, že příště se mu bude dařit lépe. Posledním závodníkem naší školy, který zůstal ve hře o medaile, byl Richard Pezlar. A protože zdolal 155cm prvním pokusem, mohl pomýšlet rovnou na tu zlatou. Jenže jeho soupeři nakonec zdolali tuhle výšku 3. pokusem a na další postupnou výšku, která měla hodnotu 160cm postoupilo nakonec kvarteto závodníků. V neprospěch Pezlara dva z nich zdolali 160cm prvním pokusem, naproti tomu on a jeho poslední soupeř až pokusem třetím. Pro Pezlara to byl nový osobní rekord, ten starý měl hodnotu 156cm. Pokračovalo se na 165cm. Pezlar držel průběžnou třetí pozici a tu nakonec i získal, protože 165cm už nedokázal překonat, i když jeho první pokus na téhle výšce byl hodně nadějný. Pro naši školu tedy získal skvělé třetí místo a dobré body pro družstvo. Pezlar je také členem mé atletické skupiny v Hustopečích a čeká ho ještě hodně závodů ve skoku vysokém, hned příští týden v Brně laťka Hády 2019, v lednu pak Hustopečské skákání a beskydská laťka v Třinci.

002 Tišnov
Všem bych chtěl poděkovat za jejich předvedené výkony a reprezentaci školy. Jednalo se opravdu o náročnou disciplínu a většina z nás se jí teprve učí zvládat technicky správně.

001 Tišnov
 

Lukáš Galbavý