+420 519 433 110 reditelka@skolavranovice.cz

FESTIVAL VĚDY 2022

FESTIVAL VĚDY 2022

FESTIVAL VĚDY 2022

V pátek 9. září jsme se my, deváťáci, vypravili na Festival vědy.

Co je vlastně Festival vědy v Brně? Je to sešlost vysokých škol, vědeckých institucí a inovativních firem, které si pro nás připravily svůj vlastní program. Každý návštěvník si může osobně vyzkoušet interaktivní aktivity podle zaměření školy nebo dané instituce.
Osobně jsme si vyzkoušeli všechno možné i nemožné. Od zrcadlového kreslení až po skládání kvarků. Kdykoli jsme něco nevěděli, tak nám zástupci škol ochotně pomohli a všechno vysvětlili. Dokonce nám ochotně odpovídali na naše dotazy.

Na závěr bychom chtěli říct, že to byl skvělý zážitek (upřímně: lepší, než jsme čekali.)

Petra Elisová a Tereza Klívarová  z 9.B

20220909 093131

A jak to popsaly Anežka s Klárkou?

Nejdřív jsme si myslely, že tenhle výlet bude nuda. To se ale změnilo ve chvíli, kdy jsme objevili stánek Vysoké školy báňské s panem Jiřím Ryšavým, který byl před vchodem, kde se celý „festival“ odehrával. Většina ostatních spolužáků se vydala do vnitřní expozice, ale naše skupinka zůstala právě u tohoto stánku. Dělali jsme tam spoustu fyzikálních pokusů a v podstatě jsme s ním probrali celý zmeškaný osmý ročník. Za dobrou odpověď nám dal balíček lipíček a dohromady jsme si jich domů odvezli snad dvacet.

Asi nejvíc zaujal pokus, kdy jsme pumpovali vzduch do lahve, která pak vyletěla extrémně vysoko. Užili jsme si i další pokusy s vodou, ohněm a suchým ledem. Bylo toho opravdu hodně.

20220909 105141

Asi po dvou hodinách jsme si řekli, že by bylo fajn jít se podívat dovnitř. Ve vnitřní expozici bylo spoustu stánků. Jako první jsme navštívili stánek, kde jsme museli poskládat lidské tělo. protože jsme uspěli, mohli jsme si vybrat odměnu. Také jsme zjistili, jak se počítá věk rybám podle šupin.

Potom jsme se rozhodli, že se vrátíme, protože u pana Ryšavého to bylo prostě nejlepší. Snažili jsme se tam rozdělat oheň křesadlem a úplně jsme si z toho zničili ruce. Bohužel se nám oheň ale nepodařilo vykřesat. Tak jsme se s panem Ryšavým rozloučili a on nám dokonce věnoval svoji knihu Příručka správného topení. Pak už jsme se s ním opravdu museli rozloučit a tenhle výlet jsme si nakonec užili.

Nakonec se nám to líbilo.

 

 Anežka Čábelková a Klára Čeledová z 9.A

20220909 101944

20220909 105129

20220909 103530

20220909 103450